*public.site.jump_to_content*

Heves Vármegyei Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet

Higiéniai osztály

Helye: I. telephely, K épület, 1.emelet

 

Osztályvezető: Dr. Maszárovics Zoltán

 

Főnővér: Kiss Györgyi

 

Elérhetőség: 36 / 411-444 / 5102-es mellék

 

Osztályunk profilja: Infekciókontroll, sterilizálás, kórházhigiéné.

 

Története: 
Az egri irgalmasrendi kórház 1728-as indulásától kezdődően, mintegy 150 éven keresztül a mosás, lemosás jelentette a higiéniát. A XIX. század második felében felfedezett mikroorganizmusok, illetve Semmelweis Ignác szemléletének terjedése hozta meg az áttörést. Ezt követően indult el a fertőtlenítő, sterilizáló eljárások széleskörű bevezetése. Az egyes osztályokon, vagy éppen a műtők közelében folyt a higiénés munka. Majd 1972-ben vált egységessé a sterilizáló eljárások elvégzése, felügyelete, így az akkori KÖJÁL-lal együttműködve, Dr. H. Nagy Anna főorvosnő vezetésével létrejött a Higiéniai Osztály. Az új kórházrész elkészültével (1980-as évek első fele) új központi sterilizáló került kialakításra, akkoriban korszerűnek számító gépekkel. Az osztályt 1992-től Dr. Béry Rózsa főorvosnő vezette. Ekkor kapcsolódott be az osztály munkájába Dr. Szerdahelyi Ferenc főorvos, aki infektológusként megszervezte az osztályon belül működő Nosocomialis Szolgálatot, vagyis a kórházi fertőzések klinikai szemléletű felügyeletét. Ez a szemlélet ország szerte jelentkezett, mára az infekciókontroll minden kórházban jelen van. A szolgálat 2007-ig működött ilyen formában. 2007-től az osztályt - Béry főorvosnő nyugdíjba vonulását követően - Dr. Maszárovics Zoltán vezeti. 2016-ban került átadásra az új Higiéniai Osztály, mely a TIOP 2.2.4 pályázat keretén belül készült el. A korábbi helyen 35 éven át működött a Központi sterilizáló, melynek eszközparkja és kubatúrája így jelenleg teljesen megújult.

Jelenlegi feladata:

A kórházhigiéne öt fontos területen működik az egri kórházban:

1. A kórházi fertőzések és az antibiotikum kórházi felhasználás követése, felügyelete. Ennek része az adatgyűjtés, értékelés és a szükséges teendők kidolgozása, melyet az infekciókontroll csoport végez. Ezt három epidemiológiai szakápoló és egy népegészségügyi felügyelő végzi a kórházhigiénikus főorvossal együtt. Rendszeres vizitek, ellenőrzések és tanácsadás zajlik az osztályokon.

2. A kórházi takarítás felügyelete és szervezése. A közel ezer ágyas kórház teljes területének tisztán tartását koordinálják. 

3. A Központi sterilizáló működtetése és a kórházi fertőtlenítések végzése. A 2016 óta új helyen működő sterilizáló nagy teljesítményű mosogató gépekkel, autoklávokkal, plazma és gázsterilizátorral szolgája ki - belső lifteken keresztül - a 10 műtőből álló Központi Műtőt. A mosó-mosogatóban, csomagolóban történik az előkészítés, majd a sterilizálást fertőtlenítő mesterek végzik. Többek között ők látják el a kórház teljes területén felmerülő fertőtlenítési feladatokat is, melyeket többféle módszerrel végeznek. 2017 óta programozható hidrogén-peroxidos tér és területfertőtlenítő készülékkel.

4. A Decubitus team működtetése. A közreműködő kollégák a kórházban előforduló felfekvések ellátásában, megelőzésében tevékenykednek.

5. A kórházhigiénés ismeretek, szemlélet oktatása. A kórházban munkát vállalók kézhigiénés oktatása, illetve adott osztályok továbbképzése a fertőzésekkel, megelőzéssel kapcsolatosan az epidemiológiai szakápolók, a népegészségügyi felügyelő és a kórházhigiénikus főorvos által történik.

 

Az egység munkatársai: